دسته‌ها
خرید بازی

خرید انگشتر اکسسوری دولت چه بلايي بر سر بودجه فرهنگي آورد؟

 علی عباسپور تهرانی فرد ، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: سال آخر مجلس می خواهیم بر اساس تفکرات امام راحل به اسلامی شدن دانشگاه ها بپردازیم چرا که  علی رغم اینکه 32 سال از انقلاب می گذرد، یا نتوانستیم مفهوم دانشگاه اسلامی را درک کنیم و یا نتوانستیم آن را پیاده کنیم.
به گزارش اعتدال عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:  طرحی را تحت عنوان تاسیس دانشگاه حضرت امام (ره) در شهر خمین، تهیه کرده ایم که شاکله این دانشگاه بر اساس تفکرات امام راحل برای دانشگاه اسلامی بسته شده است، یعنی از سنگ بنا، این دانشگاه اسلامی بنیان شود.
عضو  فراکسیون دانشگاهیان، فرهنگیان، ایثارگران، علوم قرآنی، نخبگان و کار آفرینان مجلس شورای اسلامی افزود: این دانشگاه جامع است و از رشته های مهندسی تا علوم انسانی را داراست و منحصر به رشته معارف نیست و انتظار داریم در این دانشگاه ، هنر ، حقوق و اقتصاد و دیگر رشته های اسلامی که مهجور مانده است نیز ، مورد توجه قرار گیرد .
عضو هیئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: البته ما دانشگاه بین المللی حضرت امام (ره) را در قزوین داریم، اما این دانشگاه مطلقا با تفکرات امام راحل هم سویی ندارد؛ ما یک دانشگاه الگو می خواهیم که از ابتدا بر اساس تفکرات امام و رهبری باشد و مقیاسی برای علوم انسانی شناخته شود.
استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف افزود: ما دغدغه های بسیاری درباره دانشگاه و صنعت داریم ، دانشگاه های ما دارای پتانسیل بالایی هستند و تحقیقات خوبی در دانشگاه ها صورت می گیرد، اما این تحقیقات به بدنه جامعه و اقتصاد کشور منتقل نمی شود.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اعتقاد داریم در سال جهاد اقتصادی یکی از محور ها این است که اقتصاد کشور بر اساس علم ، بنا شود و در این زمینه مانند کشور هابی پیشرفته باشیم؛ آن کشوری که سریعتر به علم و دانش دست پیدا می کند، برتر است .
عباسپور افزود: امیدواریم بتوانیم طرح  افزایش بهره وری دانشگاه ها را در سال چهارم مجلس اجرایی کرده و قانون مند کنیم .
وی در ادامه با اشاره به تحولات مربوط به معاونت پرورشی در آموزش و پرورش گفت: در خصوص قانون احیای معاونت پرورشی ،از سال 86 تصویب شد، دولت نهم و دهم تاکنون هیچ اقدامی جز عوض کردن معاون پرورشی انجام نداده است؛ آنهم در حالیکه معاونان جدید برنامه دادند و هنوز مرکب برنامه معاون در مجلس خشک نشده ، جابه جا شد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه تاکید کرد: در بحث کنکور ،  روی خوب اجرا شدن قانون حذف کنکور حساس هستیم، اعتقاد داریم این مساله سرنوشت علمی کشور را رقم می زند و به عدالت آموزشی و رقابت سالم علمی کشور بستگی دارد.
 عضو هیئت امناء بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود ، تصریح کرد:  مساله حمایت از شرکت های دانش بنیان ، برای ما راهبردی است؛ این قانون چند ماه پیش تصویب شد و آئین نامه اجرایی آن تا به حال بایستی به تصویب دولت می رسید که نرسیده است؛ در سال 90 هم حدود 1000 میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی ، اعتبار اختصاص داده ایم .
عباسپور تاکید کرد : این پولها باید درست هزینه شود و بلایی که دولت سر 1500 میلیارد تومان بودجه فرهنگی کشور آورد ، سر این بودجه نیاورد چرا که در زمینه فرهنگی ، علی رغم صرف این بودجه عظیم ، اگر فرهنگ کشور در پایان سال 89 تنزل پیدا نکرده باشد، ارتقا پیدا نکرده است.